marzec5 , 2024

  Morele we własnym ogrodzie? Czy to możliwe?

  Popularne

  Tor Toruń: Tradycja połączona z Nowoczesnością

  Tor wyścigowy w Toruniu, zlokalizowany w sercu jednego z...

  Jesień tuż tuż – to dobry czas na przeprowadzkę

  Jesień to dobry czas na przeprowadzkę. Wielu z nas...

  Morele we własnym ogrodzie? Czy to możliwe?

  Morele od lat wykorzystywane są w kuchni. Można przyrządzić...

  Morele od lat wykorzystywane są w kuchni. Można przyrządzić z nich niesamowite dania, desery i przetwory, a smaczny sok to prawdziwa bomba witaminowa. Zjedzenie jednej moreli, dostarcza nam wielu witamin, ale i składników mineralnych. Tuż po bananie, jest to jedno z największych źródeł potasu, dlatego warto wprowadzić ten owoc do swojego jadłospisu. 

  Morele w przydomowym ogrodzie? Czy można uprawiać morele w naszym klimacie?

  Choć morele kojarzy się najczęściej z ogromną ilością słońca oraz wysokimi temperaturami, z powodzeniem można uprawiać je w Polsce pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednie warunki. Aby Drzewko miało dużo smacznych i przede wszystkim zdrowych owoców, sklep z drzewkami oferuje nam sadzonki wykazujące odporność na mróz. Posadzone  na słonecznym, osłoniętym przed wiatrem terenie, morele będą nie tylko wypuszczać więcej pąków kwiatowych, ale i zawiązywać owoce. 

  Smaczne morele z ogrodu. Gdzie szukać odpowiednich sadzonek?

  Sadzonki moreli różnej odmiany można kupić niemal wszędzie. Oferują je popularne supermarkety, sklepy ogrodnicze oraz szkółki, które zajmują się produkcją dobrze rozwiniętych sadzonek. Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie przyjęła się morela, oprócz wyboru odpowiedniego stanowiska pod jej uprawę, bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią sadzonke. Najlepiej Jest, skorzystać z usługi doświadczonej ściółki lub centrum, które od lat zajmują się produkcją sadzonek. Bardzo istotne jest, aby sprawdzić ogólną kondycję drzewa, czy nie jest uszkodzone, oraz jak wygląda system korzeniowy. Powinien być dobrze rozwinięty, a ziemia w jakim znajduje się sadzonka, nie powinna być stale wilgotna, gdyż może dojść do uszkodzenia lub obumarcia systemu korzeniowego. 

  Sadzenie moreli na miejsce stałe. Ważne informacje, które powinien poznać każdy

  Przed posadzeniem moreli upewnijmy się, że wybrane stanowisko jest słoneczne oraz osłonięte przed wiatrem. Następnie należy wykopać dół, w którym umieścić należy drzewko, z oczyszczonych od ziemi korzeni. Po zasypaniu ziemią, sadzonkę należy porządnie podlać, by system korzeniowy nie uszkodził się. 

  Choć morele można sadzić w dwóch terminach- wiosną i jesienią, zaleca się sadzenie wiosenne, by uniknąć ryzyka przemarznięcia młodej sadzonki. W tym okresie, ziemia jest dość mokra, dlatego młode drzewka, mają odpowiednie warunki do ukorzenienia się. Wiosną, zdecydowanie łatwiej jest też przygotować teren pod uprawę, na przykład przekopując go, lub usuwając chwasty, zabierają z ziemi najcenniejsze i niezbędne do prawidłowego  wzrostu składniki odżywcze. 

  Przed nadejściem pierwszych przymrozków, zwłaszcza w pierwszym roku uprawy moreli, można zastosować osłonę, by młode drzewko nie zostało uszkodzone przez mróz. Tak zabezpieczone sadzonki, z pewnością szybko się korzeniom oraz zaczną rosnąć, by w kolejnych latach rodzić zdrowe, smaczne i soczyste morele. W razie konieczności, można zastosować nawóz mineralny, w celu pozyskania lepszych, zdrowszych i większych zbiorów. 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj