Samochody ciężarowe to pojazdy, które z uwagi na intensywną eksploatację są narażone na różnego typu awarie. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i sprawdzić, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę.
Samochody ciężarowe są dedykowane transportowaniu dużych gabarytów na większe odcinki. Zapominając o kontroli stanu technicznego łatwo zawalić termin dostawy. Lepiej zatem dmuchać na zimne i wcześniej wiedzieć co może zagrażać naszemu autu.
Uszkodzenia opon
Jednym z częściej występujących problemów z pojazdami ciężarowymi są opony. Chodzi tu nie tylko o często pojawiające się w sieci filmiki z eksplozją ogumienia. Źle dobrane opony lub też te zużyte to najprostsza droga do tego, aby kierowca zmuszony był zatrzymywać pojazd. Zbyt rzadko wymieniane, wyeksploatowane i do tego pojazdy wiozące zbyt duży ładunek to najczęstsze powody spadku wytrzymałości ogumienia.
Problemy z elektryką
Następnym punktem na liście usterek aut ciężarowych jest elektryka. To bardzo rozległe zagadnienie i może ono dotyczyć wielu kwestii. Szczególnie dzieje się tak w nowszych modelach z racji wszechobecnej elektroniki. Do tego jest to bardzo wrażliwy aspekt, bo dokucza mu zmienność czynników atmosferycznych, wstrząsy czy przegrzanie. Spora część układów elektrycznych jest tutaj odpowiedzialna za bezpieczeństwo, a gros usterek wymusza zatrzymanie pojazdu i skorzystanie z pomocy drogowej. Nadmiernemu zużyciu narażony jest alternator do pojazdu ciężarowego, a także występujące kłopoty z regulacją jego napięcia.
Pocieszające w kontekście awarii elektroniki w tego typu pojazdach jest to, że da się stosunkowo szybko odnaleźć problem i go rozwiązać. W tym też celu wystarczy podpiąć pojazd pod komputer z odpowiednim oprogramowaniem i już powinniśmy wiedzieć wszystko na temat zaistniałej awarii.
Wyeksploatowane komponenty
Intensywna eksploatacja samochodów ciężarowych nie jest bez znaczenia dla ich silników. Ulegają one awariom, które są wywołane brakiem regularnych wymian, jak i też ocenie stanu filtrów lub smarów w układzie napędowym. Zerwanie pasów wentylatora albo też niestabilna praca silnika to często znak, że coś złego dzieje się z pompą paliwa. Z reguły usterki związane z silnikiem odnoszą się do starszych pojazdów, które są użytkowane od dłuższego czasu.
Kolejnym podzespołem, który ulega częstym awariom, jest układ hamulcowy. Często ucieka bowiem z niego powietrze, a przez to spada ciśnienie i w konsekwencji powodować może to blokadę kół. W przypadku najnowszych pojazdów przy tego rodzaju usterce jesteśmy informowani przez elektroniczne sygnalizatory.
Nie można też zapomnieć o układzie kierowniczym. Tutaj częstym problemem jest uszkodzenie pompy wspomagania, która występuje zazwyczaj przy nieszczelnościach. Jeśli czujemy opory w układzie kierowniczym lub dochodzą z niego jakieś hałasy lepiej od razu udać się na serwis.
Znając już ewentualne problemy, wiemy czego się spodziewać. Warto zatem mieć jakiś zaufany sklep z alternatorami i innymi częściami zamiennymi dobrej jakości.