październik15 , 2024

Kurs na sternika. Co warto o nim wiedzieć?

Popularne

Nowoczesne technologie – ogólnie

Nowoczesna technologia coraz częściej daje o sobie znać. Nie...

Wodorowanie samochodu – czym jest i jakie przynosi korzyści?

Silnik samochodowy podczas jazdy jest poddawany dużym przeciążeniom, a...

Jak założyć własny biznes?

Niejednokrotnie duża część z nas myśli o tym, w...

Reklama na budynkach: Jak zmienić miejską architekturę w nośnik reklamy?

Reklama na budynkach to skuteczny sposób na wykorzystanie przestrzeni...

Patent sternika motorowodnego otwiera wiele możliwości i pozwala na wyczarterowanie łodzi czy motorówek. Dzięki temu zwłaszcza osoby, które lubią spędzać swój wolny czas nad jeziorami, na przykład na Mazurach, mogą zdobyć kwalifikacje, które zupełnie odmienią ich dotychczasowe rozrywki. Żeby jednak otrzymać patent sternika, należy najpierw skończyć kurs na sternika. Kto może uczestniczyć w takim szkoleniu i co warto wiedzieć na jego temat? Podpowiadamy.

Do czego uprawnia patent motorowodny?

Zanim zdecydujemy się na to, by zapisać się na kurs na sternika, warto wiedzieć, do czego będzie uprawniał nas otrzymany po ukończeniu takiego szkolenia w miejscu takim jak klub mila zegrzynek patent. Posiadając sternika motorowodnego, możemy pływać jachtami motorowodnymi, a także skuterami. Taki dokument uprawnia osoby go posiadające do prowadzenia jachtów motorowodnych o długości do 12 m po wodach morskich do dwóch mil od brzegu w dziennej porze. Z kolei na wodach śródlądowych takie osoby mogą pływać bez ograniczeń co do długości kadłuba czy mocy silnika.

Dodatkowo posiadając takie uprawnienia, możemy pływać po wodach śródlądowych przy jachtach o długości kadłuba do 7,5 m o mocy silnika do około 13 KM lub przy długości kadłuba 13 m i silniku do około 100 KM, jeżeli maksymalna prędkość jachtu jest mniejsza niż 15 km/h. W związku z tym, posiadanie patentu sternika motorowodnego, uprawnia nas do wyczarterowania łódki z większym silnikiem. Sterowanie łodzią bez odpowiednich uprawnień grozi mandatem od 50 do 500 zł, a także innymi konsekwencjami.

Kto może zapisać się na kurs na sternika?

Na kurs na sternika mogą zapisać się osoby, które ukończyły 14 lat. W takim przypadku jednak muszą posiadać zgodę opiekunów prawnych. Warto również mieć świadomość, że młodzież poniżej 16 roku życia będzie mogła pływać wyłącznie na jachtach do około 8 KM. Kurs na sternika to oczywiście świetna propozycja również dla osób dorosłych. Takie osoby po ukończeniu tego szkolenia będą mogły pływać bez nałożonych na młodzież ograniczeń. Patent, który raz wyrobimy, jest bezterminowy.

Jak wygląda kurs na sternika?

Kurs na sternika organizowany jest przez niektóre ośrodki i zazwyczaj po zapisaniu się na takie szkolenie kursanci otrzymują niektóre materiały szkoleniowe, aby móc teoretycznie przygotować się z zakresu przepisów i metodologii czy ratownictwa do ćwiczeń praktycznych. Następnie po opanowaniu wiedzy teoretycznej, powinni wypełnić test. Jeżeli go zaliczą pozytywnie, wówczas przed nimi już najprzyjemniejsza część kursu, czyli praktyka. 

Zazwyczaj kursy na sternika trwają dwa dni i organizowane są w weekendy, dzięki czemu nie musimy brać specjalnie urlopu, aby uczęszczać na takie zajęcia. Na wodzie ćwiczone są manewry, a także prace bosmańskie. Kursanci poznają w tym czasie również zasady bezpieczeństwa, ratownictwa czy budowy jachtu. Uczą się też obsługi technicznej sprzętu. Podczas nauki praktycznej uczą się prowadzenia jachtów, manewrów wodowania czy umiejętności poruszania się sprzętem motorowodnym, a po zakończeniu kursu muszą zdać egzamin patentowy na sternika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj